Passiva röstövningar för isländsk grammatik - Talkpal

Passiva röstövningar för isländsk grammatik

Passiv röst används i isländsk grammatik för att fokusera på handlingen eller objektet snarare än den som utför handlingen. Övningarna nedan hjälper dig att förstå hur passiv form bildas och används i olika sammanhang.

Three happy students laugh while looking at a laptop screen together during learning languages.
Promotional background

Det roliga och effektiva sättet att lära sig ett språk med AI

Prova Talkpal gratis

Passiva röstövningar: Enkel presens

1. Bókin *er lesin* af nemandanum. (Använd passiv form av verbet „lesa“ i presens.)
2. Húsin *eru máluð* á sumrin. (Använd passiv form av verbet „mála“ i presens plural.)
3. Maturinn *er borðaður* á kvöldin. (Använd passiv form av verbet „borða“ i presens.)
4. Pósturinn *er sendur* daglega. (Använd passiv form av verbet „senda“ i presens.)
5. Skólinn *er þrifinn* á hverjum degi. (Använd passiv form av verbet „þrífa“ i presens.)
6. Lögin *eru spiluð* á tónleikum. (Använd passiv form av verbet „spila“ i presens plural.)
7. Bílarnir *eru þvegnir* á morgnana. (Använd passiv form av verbet „þvo“ i presens plural.)
8. Vörurnar *eru pakkaðar* í kassanum. (Använd passiv form av verbet „pakka“ i presens plural.)
9. Blómin *eru vökvuð* reglulega. (Använd passiv form av verbet „vökva“ i presens plural.)
10. Þrifin *eru gerð* vandlega. (Använd passiv form av verbet „gera“ i presens passiv.)

Passiva röstövningar: Þátíð (preteritum)

1. Bréfið *var sent* í gær. (Använd passiv form av verbet „senda“ i preteritum.)
2. Bókin *var lesin* síðast sumar. (Använd passiv form av verbet „lesa“ i preteritum.)
3. Húsið *var málað* í fyrra. (Använd passiv form av verbet „mála“ i preteritum.)
4. Maturinn *var borðaður* fljótt. (Använd passiv form av verbet „borða“ i preteritum.)
5. Skólinn *var þrifinn* fyrir prófin. (Använd passiv form av verbet „þrífa“ i preteritum.)
6. Lögin *voru spiluð* á veislunni. (Använd passiv form av verbet „spila“ i preteritum plural.)
7. Bílarnir *voru þvegnir* í gær. (Använd passiv form av verbet „þvo“ i preteritum plural.)
8. Vörurnar *voru pakkaðar* síðdegis. (Använd passiv form av verbet „pakka“ i preteritum plural.)
9. Blómin *voru vökvuð* á morgnana. (Använd passiv form av verbet „vökva“ i preteritum plural.)
10. Þrifin *voru gerð* vandlega. (Använd passiv form av verbet „gera“ i preteritum passiv.)
Talkpal AI Learn languages with AI
Ladda ner talkpal-appen

LÄR DIG VAR SOM HELST, NÄR SOM HELST

Talkpal är din AI-drivna språklärare, tillgänglig på webben och i mobilen. Få fart på ditt språkinlärande, chatta om intressanta ämnen i skrift eller tal, och få realistiska röstmeddelanden precis var och när du vill.

Talkpal app The fun and effective way to learn a language with AI

Skanna med din enhet för att ladda ner på iOS eller Android

Talkpal app The fun and effective way to learn a language with AI

KONTAKTA OSS

Vi finns alltid här om du har några frågor eller behöver hjälp. Kontakta vår kundtjänst när som helst på support@talkpal.ai

Språk

Lärdom

Partnerskap

Företag


Talkpal, Inc., 2810 N Church St, PMB 54222, Wilmington, Delaware 19802, US

© 2026 Med ensamrätt.

GDPR compliant

Trustpilot