Infinitiv efter modala hjälpverb
1. Jag kan *lopen* snabbt. (Hint: Efter modala verb som ”kan” använder man infinitiv utan ”te”)
2. Hon vill *eten* nu. (Hint: Efter ”vill” används infinitiv direkt)
3. Vi måste *werken* hårt. (Hint: Efter ”måste” följer infinitiv)
4. De ska *studeren* i Amsterdam. (Hint: Efter ”ska” används infinitiv)
5. Du bör *lezen* den boken. (Hint: Efter ”bör” används infinitiv)
6. Jag kan inte *zwemmen*. (Hint: ”Kan inte” följs av infinitiv)
7. Hon vill inte *slapen* nu. (Hint: Negation påverkar inte infinitivformen)
8. Vi måste *beginnen* tidigt. (Hint: Efter ”måste” infinitiv utan ”te”)
9. De ska *reizen* i sommar. (Hint: Efter ”ska” infinitiv)
10. Du bör *studeren* varje dag. (Hint: Efter ”bör” infinitiv)
2. Hon vill *eten* nu. (Hint: Efter ”vill” används infinitiv direkt)
3. Vi måste *werken* hårt. (Hint: Efter ”måste” följer infinitiv)
4. De ska *studeren* i Amsterdam. (Hint: Efter ”ska” används infinitiv)
5. Du bör *lezen* den boken. (Hint: Efter ”bör” används infinitiv)
6. Jag kan inte *zwemmen*. (Hint: ”Kan inte” följs av infinitiv)
7. Hon vill inte *slapen* nu. (Hint: Negation påverkar inte infinitivformen)
8. Vi måste *beginnen* tidigt. (Hint: Efter ”måste” infinitiv utan ”te”)
9. De ska *reizen* i sommar. (Hint: Efter ”ska” infinitiv)
10. Du bör *studeren* varje dag. (Hint: Efter ”bör” infinitiv)
Infinitiv efter ”te” i holländska verbfraser
1. Jag hoppas *te* *komen* i tid. (Hint: Efter vissa verb som ”hoppas” används ”te” + infinitiv)
2. Hon försöker *te* *leren* holländska. (Hint: Efter ”försöker” används ”te” + infinitiv)
3. Vi bestämde oss för *te* *gaan* hem. (Hint: Efter uttryck som ”bestämde oss för” används ”te” + infinitiv)
4. De glömde *te* *betalen* räkningen. (Hint: Efter ”glömde” + ”te” + infinitiv)
5. Jag lovar *te* *helpen*. (Hint: Efter ”lovar” används ”te” + infinitiv)
6. Hon började *te* *werken* klockan åtta. (Hint: Efter ”började” används ”te” + infinitiv)
7. Vi fortsätter *te* *praten*. (Hint: Efter ”fortsätter” används ”te” + infinitiv)
8. De lär sig *te* *zingen*. (Hint: Efter ”lär sig” används ”te” + infinitiv)
9. Jag glömde *te* *bellen* dig. (Hint: Efter ”glömde” används ”te” + infinitiv)
10. Hon försöker *te* *slapen* tidigare. (Hint: Efter ”försöker” används ”te” + infinitiv)
2. Hon försöker *te* *leren* holländska. (Hint: Efter ”försöker” används ”te” + infinitiv)
3. Vi bestämde oss för *te* *gaan* hem. (Hint: Efter uttryck som ”bestämde oss för” används ”te” + infinitiv)
4. De glömde *te* *betalen* räkningen. (Hint: Efter ”glömde” + ”te” + infinitiv)
5. Jag lovar *te* *helpen*. (Hint: Efter ”lovar” används ”te” + infinitiv)
6. Hon började *te* *werken* klockan åtta. (Hint: Efter ”började” används ”te” + infinitiv)
7. Vi fortsätter *te* *praten*. (Hint: Efter ”fortsätter” används ”te” + infinitiv)
8. De lär sig *te* *zingen*. (Hint: Efter ”lär sig” används ”te” + infinitiv)
9. Jag glömde *te* *bellen* dig. (Hint: Efter ”glömde” används ”te” + infinitiv)
10. Hon försöker *te* *slapen* tidigare. (Hint: Efter ”försöker” används ”te” + infinitiv)